Eğitim Tarihleri İlan
Eğitim Tarihleri İlan

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SU ALTI TOPLULUĞUNDAN ANLAMLI ÇALIŞMA

     Trakya Üniversitesi Su Altı Topluluğu (TÜSAT) üyesi dalgıç öğrenciler, Saros Körfezi'nde dalarak su altı temizliği yaptı. İbrice Limanı mevkisinde gerçekleşen su altı temizlik çalışmasında, cam, plastik şişe, bardak ve balık tutmak için kullanılan misina gibi çeşitli atıklar, dalgıç öğrenciler tarafından denizden çıkarıldı. TÜSAT üyesi 10 dalgıç tarafından gerçekleştirilen dalışlar sonunda su üzerine çıkarılan atıklar, tek tek incelenirken, içlerindeki canlılar yeniden denize bırakıldı.Temizlik çalışmasına, TÜ öğretim üyeleri Gülsün Memi ve Ezgi Baltacı da katılarak öğrencilere destek verdi.
     Körfezin doğal bir akvaryum özelliği taşıdığını ve su altının temiz kalması için çaba sarf ettiklerini aktaran Korkmaz, şunları kaydetti:
 "İbrice Limanı'nda 1 günde 10 dalgıç ile 3 dalış gerçekleştirerek yaptığımız temizliklerde, doğal dokuya zarar vermemeye çok özen gösterdik. Denize düştükten belli bir süre sonra atıkların üzerine canlılar yuva yapmaya başlıyor. Temizliğe başlamadan önce, atıkların üzerindeki yuva alanlarını video ve fotoğraf çekerek tespit ettik. Temizliğe başlarken de atıklar yukarıya çıkartılmadan mümkün olduğunca su altında bu canlılardan arındırmaya çalıştık. Topluluk olarak gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için bu tarz sosyal sorumluluk etkinliklerine devam edeceğiz."

Ek Resimler
Bu içerik 03.12.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 149 kez okundu.