Eğitim Tarihleri İlan
Eğitim Tarihleri İlan

SSS

TÜSAT SSS

1- TÜSAT‘a nasıl üye olunur?

Trakya Üniversitesi Sualtı Topluluğuna üye olmak için formu doldurmanız yeterlidir.
Başvuru için formu için

 Resim

2- Trakya Üniversitesi  Sualtı Topluluğuna dışından üye alınır mı?

Trakya Üniversitesi  Sualtı Topluluğuna  Trakya Üniversitesine  kayıtlı öğrenci olmayan kişiler TÜSAT ‘a üye olamamaktadır.

 

3- TÜSAT‘a  üyelik aidatı ödenir mi?

Hayır.

 

4- Temel Eğitim hakkında bilgi verir misiniz?

Derslerimiz teorik ve pratik dersler olmak üzere ikiye ayrılır. Toplam 15 saat süren teorik eğitim ve 5 adet deniz dalışı ile eğitim tamamlanır.

 

5- Dalış malzemelerini nasıl tedarik ediliyor?

ABC (maske, palet, şnorkel), neopren elbise, patik gibi dalış malzemelerini) ya kendi imkanlarınızla sağlarsınız ya da eğitim kampına gitmeden önce topluluk üyelerinden ödünç alarak (ki bir çok yeni üye böyle yapmakta) kampınızı tamamlayabilirsiniz. Sonradan kendi kişisel eşyalarınızı temin edebilir, kamplardan önce malzeme sorunu çekmezsiniz. Dalış malzemesi alırken nelere dikkat edeceğiniz, nerelerden bulabileceğiniz kamplardan önce sizlere anlatılır. Tüp, BC, regülatör gibi dalış malzemeleri toplulukta bulunmaktadır. Onlar için belli bir kiralama bedeli topluluğun kendi içerisinde vardır.

 

6- Havuz temel dalış eğitimi yapılıyor mu?

Evet Trakya Üniversite  havuzunda, yeni başlayanlar için suya alışmaya ve suda rahat hareket etmeye yönelik, temel eğitimi yapılmaktadır.

 

7- Teorik eğitim zorunlu  mu?

Öncelikle teorik eğitim bitirmek zorundasınız teorik eğitimi almadan pratik temel dalış eğitimi alamazsınız.

 

8- Eğitim sisteminiz hakkında bilgi verir misiniz? Temel eğitim kampından sonra da dersler devam ediyor mu?

Evet. Temel Dalış Eğitimi Teoriği ve Temel Dalış Eğitimi Uygulamaları (derslerini tamamlayan üyelerimiz için dalış becerilerini, tekniklerini geliştirmeleri; teorikte ve pratikte kapsamlı bir araştırmacı balıkadam olmaları için takip edebilecekleri bir ders programı mevcuttur.

 

9- Temel dalış eğitiminin içerik nedir.

Temel Dalış Eğitiminde Standart Temel Dalış eğitim içeriği verilir.

 

10- Geçen sene TÜSAT derslerini takip ettim, sınavı/mülakatı geçtim; ancak havuz ve dalış kamplarına  katılamadım. Ne  Yapmalıyım

Geçen dönem dersleri takip etmiş, sınavı ve mülakatı geçmiş aday üyelerin, teorik eğitimi tekrar almaları gerekir ve sınava tekrar girmeleri gerekmektedir; bu sebepten derslere tekrar gelinmelidir.

 

 

 

11- Önceden dalış yaptım, brövemi aldım. Bunu tanıyor musunuz, bir denklik sisteminiz var mı? Temel eğitime gelmem gerekir mi?

Dışarıdan alınan PADI, CMAS, BSAC, NAUI gibi sağlam bir temele sahip, eğitim standartları belirlenmiş sistemlerden gelmiş kişilerin de  temel dalış eğitimi  derslerine gelmeleri,  temel eğitim kampına hak kazanmaları ve kampı başarıyla tamamlamaları gerekmektedir

 

 

12- Ne kadar sık dalış yapmaya gidilir, proje kampları ne zaman yapılır?

Temel eğitimini alıp TÜSAT üyesi olan kişiler dalış tecrübelerini arttırmak, araştırma ve inceleme yapmak vb. birçok amaç için etkinlik düzenleyebilirler. Tamamen gönüllü çalışma ve emekle yapılan etkinliklerin gerçekleşmesi için sorumlulukları yerine getirebilecek insanların bir araya gelmesi yeterlidir. Bu şekilde her hafta sonu, boş zaman bulunabilecek her gün bir etkinlik düzenlenebilir. Proje kampları ise genellikle uzun sürecek daha ayrıntılı, planlı kamplar olacağı için yaz aylarında veya yarıyıl tatilinde yapılır.

13- Brövesiz dalış yapmam mümkün mü?

Evet, eğitmenlerimizin veya dalış liderlerimizin sizlere vermiş olacağı yaklaşık 1 saatlik teorik bir eğitim ile dalışın temel kurallarını ilgilendiren konuları sizlere anlattıktan sonra dalışlarımızı eğitmen veya dalış liderlerimizle birebir olarak gerçekleştiriyoruz.

Bu içerik 22.01.2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 73 kez okundu.