Eğitim Tarihleri İlan
Eğitim Tarihleri İlan

Eğitim

EĞİTİMDE NELER VAR?

Tüm dalış eğitimi üç bileşen içerir: teori, pratik ve geliştirme.

Tipik olarak tüm sistemler teorik dersler ile başlar. Bir sınıf ortamında ders alarak, kitap veya elektronik ortamda ders çalışma ve sınav olmak gibi unsurları barındırır. Sonrasında sınırlı suda yapılan eğitim ve beceri alıştırmaları yapılmaktadır. Beceriler denizde de tekrarlanır, dalıcılar tamamına hakim olup rahatlayana dek sürer. Ardından ilk seviyeden başlayan bir geliştirme süreci ile dalış sayınız ile orantılı olacak şekilde kendinizi geliştirmek üzerine kurulu bir sistemdir. Temel yine size dayanmaktadır. Bu eğitimler sonrasında ne kadar daldığınız ve ne sıklıkla daldığınız gelişiminizin temel belirleyicisidir.

Resim

Su altına eğitim için indiğiniz andan sonra da bir sürü soru başlıyor. Daha önce duyduğunuz bazı şeyler var. Becerileri nasıl yapacağım diye endişeniz var. İlk önce, rahat olun. Vaktiniz var ve her şeyi ilk anda %100 doğru yapmak zorunda değilsiniz. Önemli olan sizin konforlu ve rahat bir konumda olmanız. İstediğiniz beceriyi rahat hissedene kadar tekrar edebileceğinizi bilin. Anlamadığınız ya da yapamadığınız bir hareketi eğitmeninizden istediğiniz kadar tekrar etmesini isteyebileceğinizi bilin.

Bazen ‘neden bunları yapıyoruz ki’ diyebileceğiniz su altı becerileri için emin olun bir açıklama var. ‘Bu hareketleri ne zaman kullanacağım’ dediğiniz anlar olacaktır. Ve eklemek gerekir ki, büyük olasılıkla birçoğunu kullanmayacaksınız. Ama şartlar oluştuğunda neyi ne şekilde yapmanız gerektiği konusunda fikriniz, bilginiz olacak.
Resim

YÜZME BİLMEK ZORUNDA MIYIM?

Evet ve hayır.

Evet, bazı sistemlerde bu zorunludur. Bir maske ve şnorkel ile yüzme biliyor olmanız gerekebilir. Bu, PADI sisteminde beklenen bir bilgidir.

Hayır. Dalış yapmak için Olimpiyat sporcusu ya da hatta iyi yüzücü olmak zorunda değilsiniz.

Yüzme becerisi belirli bir aşamadan sonra zaten olmazsa olmaz hale geliyor. Ama yüzme bilmiyorum diye dalış yapamam demeyin. Sonucunda eğitmen ya da dalış profesyoneli olmak istiyorsanız yüzme öğrenmek zorundasınız.

Dalış için yüzme yeteneği zorunlu değildir;  sıkıntı yaşamadan ve panik yapmadan rahat bir şekilde suyun altında olmak önemlidir.

Bununla birlikte, daha önce suya hiç girmediyseniz bunun biraz çaba gerektiren bir durum olduğunu unutmayın. Eğitiminize başlamadan önce bunu göz önünde bulundurmanız ve eğitmeninize bunu iletmeniz gereklidir

BEN BİR ENGELLİYİM, DALABİLİR MİYİM?

Evet, yapabilirsiniz, ancak bu engelinizin türüne ve ciddiyetine göre değişir.

Örneğin kollarını kullanmayan bir kişi, ekipmanı yardım almadan kuşanamayacaktır ama sonuçta engelinin durumuna göre dalış yapabilir. Down sendromu, otizm gibi zihinsel zorluklara gelince, durumun ciddiyetine bağlıdır ve doktorunun buna izin vermesi gerekecektir.

Down’lu bir kişi sıklıkla bir insandan daha yavaş öğrenir, ancak bir şeyler öğrendikten sonra öğrendiği kalır ve şimdiye kadar tanıdığınız en iyi dalıcılardan biri olabilir.Resim

KENDİ ekipmanımı almayı mıyım?

Hayır. Eğitim sonrasında karar verin. Temel eğitiminize başlamadan önce ekipman almanız konusunda ısrar edecek herhangi bir eğitim kurumu varsa zaten uzak durun derim.

Bununla birlikte, belirli bir eğitimden geçen ve dalış hayatını devam ettirmek isteyen dalıcıların en azından bütçelerine ve ne sıklıkta dalacaklarına bağlı olarak kendi maskeleri, şnorkelleri ve paletlerine yatırım yapmaları gerektiğine kesinlikle inanıyorum. Diğer ekipmanlar ihtiyaca göre alınabilir. .
Resim
Bu içerik 22.01.2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 106 kez okundu.